INDUSTRIADA 2023

Sobota, 17 czerwca 2023

  • 12:00 – 18:30

O sztuce pieczenia chleba i nie tylko – zwiedzanie z przewodnikiem

Zwiedzanie muzeum rozpocznie projekcja filmu „Chleb” opowiadającego w poetycki sposób historię, tradycje oraz zwyczaje związane z chlebem. Po teorii czas na praktykę – każdy uczestnik spróbuje swoich sił w rzemiośle piekarniczym podczas warsztatów formowania i wypieku plecionek. Owoce swojej pracy będzie można skonsumować na koniec zwiedzania. Następnie przeniesiemy się do dawnej cukierni, gdzie w otoczeniu oryginalnych mebli oraz sprzętów z okresu 20-lecia międzywojennego posłuchamy pięknej muzyki odtwarzanej z polifonu. Zobaczymy mnóstwo ciekawych przedmiotów codziennego użytku, które zaskakują swoją funkcją a także artystycznym wykonaniem. Zobaczymy maszyny stosowane dawniej w piekarnictwie i cukiernictwie oraz narzędzia kuchenne. Na koniec przeniesiemy się do szkoły z dawnych czasów, zasiądziemy w oryginalnych ławkach i spróbujemy napisać coś rysikiem na kamiennych tabliczkach. Wszystko pod czujnym okiem srogiego nauczyciela, który za spóźnienie na lekcję wymierzy odpowiednią karę.

Częstotliwość wydarzenia

Co godzinę: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00.

Ceny

35 zł/os., dzieci do lat 3 bezpłatnie

Rezerwacja wydarzenia

Telefon: 32 387 17 60
E-mail: biuro@muzeum-chleba.pl

Informacje dodatkowe

Maksymalna liczba zwiedzających w ramach jednej grupy: 30 osób; Czas zwiedzania: 1,5 godziny; Ostatnie wejście o godz. 17:00; W przypadku większej liczby chętnych przewidujemy uruchomienie dodatkowych wejść co pół godziny.

 

  • 12:00 – 18:30

Chleb w sztuce – wystawa

Podczas zwiedzania, we wnętrzach muzeum na każdym kroku można zobaczyć prace rzemieślników, m.in. bacówkę – salę zbudowaną z drewna przez górali z Nowego Sącza, a w niej pokaźnych rozmiarów żyrandol z poroża jelenia. Będzie można zobaczyć również:
– wystawę „chlebowych” rzeźb Marioli Kalickiej Królczyk z 2002 r. wykonanych z ceramiki, brązu i kamionki;
– chleb w malarstwie (obrazy, karty pocztowe) i fotografii;
– „ludziki” – śmieszne i wzruszające postacie piekarzy i piekarczyków wykonanych z modeliny autorstwa Romany Juszkiewicz – bajecznie kolorowe, ubrane w stroje związane z tym fachem z różnych epok.

Informacje dodatkowe

Wystawa dostępna w ramach zwiedzania obiektu.

  • 12:00 – 18:00

Stroje śląskie (rozbarskie) z możliwością przymierzenia i wykonania rodzinnej fotografii – wystawa (atrakcja bezplatna)

Chętni będą mogli przymierzyć stroje śląskie (rozbarskie) i zrobić sobie rodzinne zdjęcie w muzealnym ogrodzie lub we wnętrzach muzeum. Animatorki pomogą w dobraniu stroju, nauczą ich poprawnego nazewnictwa, wytłumaczą, jaki strój mogą nosić mężatki, a jakie panny oraz nauczą wiązać na głowie purpurkę.

  • 12:00 – 18:00

Malowanie tradycyjnych śląskich wstążek – warsztaty plastyczne (atrakcja bezpłatna)

Szlajfki, czyli wstążki dekorowane kwiatowymi wzorami (haftowane lub malowane) były nieodzownym elementem stroju rozbarskiego kobiet – ozdabiano nimi włosy, przywiązywano do czepców lub galandy albo zawiązywano w pasie. Teraz taką wstążkę ozdobimy sami przy pomocy farb i pędzli, a gotowa szlajfka będzie pamiątką dla uczestników INDUSTRIADY.

Informacje dodatkowe

Warsztaty odbywają się cały dzień, aż do wyczerpania zapasów.

 

  • 12:00 – 18:00

Gry i zabawy podwórkowe z dawnych lat  (atrakcja bezpłatna)

 


Pozostałe artykuły

Kup bilet online

Od listopada wprowadziliśmy internetową sprzedaż biletów dla gości indywidualnych.

Szczegóły

Warsztaty piernikowe już od 25 listopada 2024!

Ze względu na duże zainteresowanie grup, w tym roku zapraszamy na dodatkowe warsztaty pierniczkowe już od 25 listopada do 20 grudnia.

Szczegóły

Już 18 maja 2024 r. zapraszamy na zwiedzanie z warsztatami dla osób indywidualnych i rodzin z 25 % zniżką.

Szczegóły

Muzeum jest członkiem:

Szukaj nas na:

Nasi partnerzy