INDUSTRIADA 2023

Sobota, 17 czerwca 2023

  • 12:00 – 18:30

O sztuce pieczenia chleba i nie tylko – zwiedzanie z przewodnikiem

Zwiedzanie muzeum rozpocznie projekcja filmu „Chleb” opowiadającego w poetycki sposób historię, tradycje oraz zwyczaje związane z chlebem. Po teorii czas na praktykę – każdy uczestnik spróbuje swoich sił w rzemiośle piekarniczym podczas warsztatów formowania i wypieku plecionek. Owoce swojej pracy będzie można skonsumować na koniec zwiedzania. Następnie przeniesiemy się do dawnej cukierni, gdzie w otoczeniu oryginalnych mebli oraz sprzętów z okresu 20-lecia międzywojennego posłuchamy pięknej muzyki odtwarzanej z polifonu. Zobaczymy mnóstwo ciekawych przedmiotów codziennego użytku, które zaskakują swoją funkcją a także artystycznym wykonaniem. Zobaczymy maszyny stosowane dawniej w piekarnictwie i cukiernictwie oraz narzędzia kuchenne. Na koniec przeniesiemy się do szkoły z dawnych czasów, zasiądziemy w oryginalnych ławkach i spróbujemy napisać coś rysikiem na kamiennych tabliczkach. Wszystko pod czujnym okiem srogiego nauczyciela, który za spóźnienie na lekcję wymierzy odpowiednią karę.

Częstotliwość wydarzenia

Co godzinę: 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00, 17:00.

Ceny

35 zł/os., dzieci do lat 3 bezpłatnie

Rezerwacja wydarzenia

Telefon: 32 387 17 60
E-mail: biuro@muzeum-chleba.pl

Informacje dodatkowe

Maksymalna liczba zwiedzających w ramach jednej grupy: 30 osób; Czas zwiedzania: 1,5 godziny; Ostatnie wejście o godz. 17:00; W przypadku większej liczby chętnych przewidujemy uruchomienie dodatkowych wejść co pół godziny.

 

  • 12:00 – 18:30

Chleb w sztuce – wystawa

Podczas zwiedzania, we wnętrzach muzeum na każdym kroku można zobaczyć prace rzemieślników, m.in. bacówkę – salę zbudowaną z drewna przez górali z Nowego Sącza, a w niej pokaźnych rozmiarów żyrandol z poroża jelenia. Będzie można zobaczyć również:
– wystawę „chlebowych” rzeźb Marioli Kalickiej Królczyk z 2002 r. wykonanych z ceramiki, brązu i kamionki;
– chleb w malarstwie (obrazy, karty pocztowe) i fotografii;
– „ludziki” – śmieszne i wzruszające postacie piekarzy i piekarczyków wykonanych z modeliny autorstwa Romany Juszkiewicz – bajecznie kolorowe, ubrane w stroje związane z tym fachem z różnych epok.

Informacje dodatkowe

Wystawa dostępna w ramach zwiedzania obiektu.

  • 12:00 – 18:00

Stroje śląskie (rozbarskie) z możliwością przymierzenia i wykonania rodzinnej fotografii – wystawa (atrakcja bezplatna)

Chętni będą mogli przymierzyć stroje śląskie (rozbarskie) i zrobić sobie rodzinne zdjęcie w muzealnym ogrodzie lub we wnętrzach muzeum. Animatorki pomogą w dobraniu stroju, nauczą ich poprawnego nazewnictwa, wytłumaczą, jaki strój mogą nosić mężatki, a jakie panny oraz nauczą wiązać na głowie purpurkę.

  • 12:00 – 18:00

Malowanie tradycyjnych śląskich wstążek – warsztaty plastyczne (atrakcja bezpłatna)

Szlajfki, czyli wstążki dekorowane kwiatowymi wzorami (haftowane lub malowane) były nieodzownym elementem stroju rozbarskiego kobiet – ozdabiano nimi włosy, przywiązywano do czepców lub galandy albo zawiązywano w pasie. Teraz taką wstążkę ozdobimy sami przy pomocy farb i pędzli, a gotowa szlajfka będzie pamiątką dla uczestników INDUSTRIADY.

Informacje dodatkowe

Warsztaty odbywają się cały dzień, aż do wyczerpania zapasów.

 

  • 12:00 – 18:00

Gry i zabawy podwórkowe z dawnych lat  (atrakcja bezpłatna)

 


Pozostałe artykuły

Już 18 maja 2024 r. zapraszamy na zwiedzanie z warsztatami dla osób indywidualnych i rodzin z 25 % zniżką.

Szczegóły

od 1 marca 2024 r. honorujemy KARTĘ DUŻEJ RODZINY

Od 1 marca 2024 r. honorujemy Kartę Dużej Rodziny oferując 10% zniżki na zwiedzanie i warsztaty dla osób indywidualnych.

Szczegóły

Wracają grudniowe warsztaty piernikowe!

Już od 1 do 22 grudnia proponujemy dodatkowe warsztaty pieczenia świątecznych pierniczków dla grup zorganizowanych.

Szczegóły

Muzeum jest członkiem:

Szukaj nas na:

Nasi partnerzy