Informacje praktyczne

Zaplanuj wizytę

Organizacja zwiedzania

Jak zwiedzamy Muzeum Chleba?

Muzeum Chleba jest nietypowe. Tutaj nie znajdziecie tabliczek z podpisami eksponatów. O zgromadzonych zbiorach opowiadają przewodnicy, ale zwiedzający nie stoją bezczynnie – my zadajemy pytania „co to?” i „do czego służyło?’, a wy zgadujecie!

Godziny zwiedzania

Na GRUPY czekamy od poniedziałku do piątku od 9:00 do 16:00 (ostatnie wejście o 14:30).

Istnieje możliwość organizacji zwiedzania również poza wyznaczonymi godzinami oraz dniami – po uprzednim kontakcie tel. 32/ 387 17 60
UWAGA: w związku z trwającą pandemią SARS-Cov-2 grupy zapisywane są co 2 godziny, aby nie miały styczności z innymi grupami. Sugerowane godziny zapisów: 9:00, 11:00, 13:00, 15:00

TURYSTÓW INDYWIDUALNYCH w miarę możliwości dopisujemy do grup zorganizowanych – prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy. Dostępne są również wybrane soboty (o których będziemy informować na stronie głównej)

Czas trwania

Czas zwiedzania: około 2 h (dla przedszkolaków 1,5 h)

Liczba uczestników

Obecnie przyjmujemy grupy do 60 osób.
Duże grupy dzielimy na mniejsze (ok. 25-osobowe). Są one oprowadzane przez przewodników równolegle – w tym samym czasie.

Przewodnik

Wszystkich, nawet pojedynczych zwiedzających po muzeum oprowadza przewodnik, który nie tylko opowiada o znajdujących się w muzeum eksponatach, ale także angażuje uczestników do wspólnej zabawy.
Usługa przewodnicka wliczona jest cenę biletu.

Wytyczne dla zwiedzających w okresie pandemii SARS-Cov-2

Zwiedzający zobowiązani są do dezynfekcji rąk przy wejściu do muzeum oraz zakrywania ust i nosa maseczkami.
UWAGA: w związku z trwającą pandemią SARS-Cov-2 grupy zapisywane są co 2 godziny, aby nie miały styczności z innymi grupami. Sugerowane godziny zapisów: 9:00, 11:00, 13:00, 15:00

Przed zwiedzaniem

Na zwiedzanie można oczekiwać w „Bacówce” (dużej sali liczącej 150 miejsc siedzących) lub przy sprzyjającej pogodzie – w ogrodzie

Jak dojechać?

Dojazd samochodem lub autokarem

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek znajduje się na ulicy Zofii Nałkowskiej 5 – naprzeciwko marketu DINO (trzeba skręcić w lewo)

Najwygodniej dojechać do muzeum samochodem, gdyż posiadamy duży, bezpłatny parking dla gości.

 

Dojazd liniami autobusowymi

nr 94, 173, 608, 708
z dworca w Bytomiu (ewentualnie linią nr 17 – od przystanku Radzionków-Rojca Nieznanego Żołnierza dojście do muzeum ok. 10 minut pieszo)

nr 94
z dworca w Tarnowskich Górach

nr 73
z dworca w Piekarach Śląskich

Dane adresowe

MUZEUM CHLEBA, SZKOŁY I CIEKAWOSTEK
ul. Zofii Nałkowskiej 5
41-922 Radzionków

Parking

Na terenie muzeum znajduje się duży BEZPŁATNY parking dla samochodów osobowych oraz autokarów turystycznych (zmieści się ich kilka naraz).

Pomimo sympatycznego otoczenia muzeum zachęcamy kierowców oczekujących na grupy
do skorzystania z zaproszenia na kawę lub herbatę 🙂

Udogodnienia

  • Dysponujemy dużym bezpłatnym parkingiem na posesji muzeum (również dla autokarów)

  • Plac zabaw dla dzieci dostępny jest przed lub po zwiedzaniu muzeum

  • Ciekawie zaaranżowany ogród z wygodnym miejscem do siedzenia zaprasza do spędzenia przyjemnie czasu

  • „Bacówka”, czyli duża sala w stylu góralskim – miejsce, w którym grupy mogą spędzić czas w oczekiwaniu na zwiedzanie lub spożyć przywieziony posiłek (sala posiada miejsca siedzące dla 150 osób).

  • Sklepik z pamiątkami - gadżety związane z chlebem i nie tylko... książki, słomionki i obowiązkowa łamigłówka "koniki". Z przekąsek dostępne są Śląskie Oblaty, Cukierki Szkloki i Kopalnioki oraz woda mineralna.

  • Szatnia

  • Obiekt przystosowany jest do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne ruchowo

Dostępność dla osób niepełnosprawnych

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek wyposażone jest w niezbędne rampy i podjazdy, aby nasi goście o obniżonej sprawności ruchowej mogli bezproblemowo zwiedzać obiekt.
Muzeum znajduje się praktycznie na jednym poziomie. Jedynie projekcja filmu odbywa się w sali audiowizualnej na piętrze, jednak istnieje możliwość projekcji filmu na parterze.

Poza tym muzeum dysponuje:

  • toaletą dla osób niepełnosprawnych
  • wózkiem inwalidzkim dla osób o obniżonej sprawności ruchowej

Płatności

Organizator jest zobowiązany do zapłaty (gotówką lub kartą) za zwiedzanie Muzeum najpóźniej w dniu wizyty w kasie Muzeum lub przelewem nie później niż na 2 dni przed wizytą na konto Muzeum chyba, że uprawniona osoba reprezentująca Muzeum wyraziła zgodę na wystawienie faktury z odroczonym terminem płatności.

Dla instytucji publicznych oraz organizacji pozarządowych istnieje możliwość wystawienia faktury z 7 lub 14-dniowym terminem płatności. Aby otrzymać fakturę z odroczonym terminem płatności, prosimy o przesłanie wniosku o taką fakturę na adres: biuro@muzeum-chleba.pl  z pieczątką instytucji oraz podpisem osoby upoważnionej do składania zamówień.

wniosek o fakturę z odroczonym terminem płatności
Dane do płatności:

MANKIEWICZ sp. z o.o.
ul. Zofii Nałkowskiej 5
41-922 Radzionków
NIP 645-22-80-018
REGON 277829962

Santander Bank Polska S.A.
26 1090 2011 0000 0005 3206 1609

 

UWAGA: Grupy zorganizowane, rezerwujące zwiedzanie w soboty, niedziele i święta obowiązuje wpłata bezzwrotnego zadatku na poczet zwiedzania w wysokości 500 PLN.
Zadatek należy wpłacić na powyższe konto przelewem tradycyjnym lub internetowym najpóźniej 4 dni przed planowaną wizytą w muzeum.

Dla nauczycieli

  • Bardzo prosimy o PUNKTUALNE PRZYBYCIE – spóźnienie ponad 15 minut może skutkować skróceniem programu zwiedzania!
  • Prosimy opiekunów grup szkolnych/przedszkolnych o obecność podczas oprowadzania i warsztatów.
  • Grupie zorganizowanej na każde rozpoczęte dziesięcioro uczniów przysługuje jeden bezpłatny bilet dla opiekuna.
  • Dzieci otrzymują od nas wyjątkowe bilety: każdy przedszkolak otrzymuje bilet wstępu w formie kolorowanki „Od ziarenka do bochenka”, natomiast uczniowie otrzymują od nas muzealne zeszyty.
  • Na opiekunów czeka chwila oddechu przy kawie i herbacie
  • W sklepiku z pamiątkami można się zaopatrzyć w pamiątki typu: magnesy, pamiątkowe łopatki do chleba, broszurki o muzeum, rozkładanki ze zdjęciami, pocztówki, zakładki, gry edukacyjne, przypinki, tabliczki do pisania rysikiem itp. w cenach od 1 do 40 zł. Z produktów spożywczych: Śląskie Szkloki, Śląskie Oblaty oraz woda mineralna.
  • Po zwiedzaniu grupa może skorzystać z placu zabaw znajdującego się na terenie Muzeum, oczywiście jeśli pogoda na to pozwala.
  • Istnieje również możliwość spożycia na terenie muzeum (w Bacówce) posiłku, drugiego śniadania przywiezionego przez grupę.
  • Obiad dla grupy można zorganizować w znajdującym się 700 m od Muzeum Zajeździe Karlik (patrz GDZIE DOBRZE ZJEŚĆ)
  • Wystawiamy faktury VAT (patrz PŁATNOŚCI)
  • Serdecznie polecamy WYDAWNICTWA KSIĄŻKOWE Muzeum Chleba o tematyce kultury regionu Górnego Śląska, górnictwie i tradycjach górniczych, które mogą stanowić bazę do organizacji lekcji o kulturze i przemyśle Górnego Śląska.
  • Polecamy również nasze GRY EDUKACYJNE z serii „Od ziarenka do bochenka”. Seria obejmuje:
    – grę planszową w kartonowym, ozdobnym pudełku w cenie 19 zł
    – grę planszową w foliowym opakowaniu w cenie 12 zł
    – karty do gry w Piotrusia w cenie 5 zł
    Ze względu na swoje walory edukacyjne gry doskonale sprawdzą się  jako nagrody wręczane uczniom na koniec roku szkolnego.

W związku z epidemią COVID-19 wprowadzamy nowe zasady wizyty w naszym muzeum:
– Obowiązuje dezynfekcja rąk przy wejściu do Muzeum
– wszyscy uczestnicy obowiązani są do zakrywania ust i nosa podczas zwiedzania i warsztatów
– w związku z trwającą pandemią grupy zapisywane są co 2 godziny, aby nie miały styczności z innymi grupami.

Pobierz karty edukacyjne

Voucher upominkowy

REGULAMIN KORZYSTANIA Z VOUCHERÓW:

  1. Voucher jest formą karty podarunkowej na okaziciela i uprawnia do jednorazowego zwiedzania Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie.
  2. Voucher jest ważny 6 miesięcy od daty zakupu.
  3. Użytkownik vouchera zobowiązany jest do rezerwacji terminu wykorzystania vouchera telefonicznie (+48 32 387 17 60) lub mailowo (biuro@muzeum-chleba.pl).
  4. Voucher można zakupić w kasie Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie – ul. Nałkowskiej 5, 41-922 Radzionków k/Bytomia lub online – wysyłając e-mail na adres biuro@muzeum-chleba.pl. W odpowiedzi kupujący otrzymuje numer konta bankowego do przelewu należności za voucher.

Voucher online można otrzymać w wersji:

– elektronicznej (format pdf) – voucher należy wydrukować i okazać w kasie Muzeum w dniu zwiedzania ,

– papierowej – przesłany pocztą pod wskazany adres (uwaga: do ceny vouchera doliczana jest opłata za przesyłkę w wys. 8 zł).

  1. Wartość vouchera jest zgodna z ceną odpowiadającego mu biletu do Muzeum.
  2. Płatności za voucher można dokonać gotówką, kartą płatniczą lub przelewem (voucher online).
  3. W dniu zwiedzania voucher należy okazać w kasie Muzeum.
  4. Nie ma możliwości zwrócenia zakupionego w Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek vouchera ani zrealizowania go po upływie daty ważności.

Z czym połączyć zwiedzanie muzeum

Atrakcje dla dzieci i dorosłych

ZABYTKOWA KOPALNIA SREBRA w Tarnowskich Górach – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO

Kiedyś budziła podziw europejskiej arytokracji, obecnie zachwycają się nią turyści z całego świata.  Na głębokości 40 m znajduje się podziemne miasto – labirynt korytarzy po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku Fryderyk. Surowe warunki panujące w podziemiach, charakteryzujące się niską temperaturą i dużą wilgotnością powietrza, pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Miejsce to można również odkrywać różnymi zmysłami. Szlak przypomina kształtem trójkąt i łączy ze sobą trzy dawne szyby górnicze: „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. W czasie wędrówki turyści oglądają wykute w skale przodki górnicze, chodniki transportowe o różnej wysokości i potężne komory powstałe na przełomie XVIII  i XIX w.  Jedną z największych atrakcji jest przepływ łodziami na trasie o dł. 270 m. Kursują one między dwoma przystaniami zlokalizowanymi przy szybach Szczęść Boże i Żmija.

Kopalnia to nie tylko dawne miejsce pracy tarnogórskich gwarków, to również przyroda, która zagościła w podziemiach na dobre. Eksplorując nasze dziedzictwo odnaleźć można róźne gatunku grzybów, porostów, a także zobaczyć niezwykłe zjawiska przyrodnicze,   w tym jedyny w Europie lej krasowy znajdujący się w dawnej kopalni. Szlak dla turystów liczy 1740 m i łączy ze sobą trzy  szyby górnicze: Anioł, Żmija i Szczęść Boże. Teraz można go oglądać w technologii 3D.

W budynku nadszybia kopalni znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszcowym. Można zapoznać się tu m.in. z metodami wydobycia rud srebra, ołowiu i cynku oraz poznać działanie dawnych urządzeń odwadniających. Oczy turystów przykuwa specjalna instalacja obrazująca działanie pierwszej w tej części Europy maszyny parowej, którą sprowadzono w celu odpompowywania wody z wyrobisk kopalni Fryderyk. Wędrując razem z przewodnikiem, turyści oglądają dawne narzędzia, płuczkę, lampy używane pod ziemią, kubły do wydobywania urobku, a nawet górniczą przenośną toaletę.

Na terenie kopalni znajdują się: sala kinowo-konferencyjna, restauracja „10°”, sklep z pamiątkami minerałami oraz bezpłatny parking. Trasa Zabytkowej Kopalni Srebra jest przystosowana dla osób niepełnosprawnych.

W podziemiach panuje specyficzny mikroklimat o dużej wilgotności powietrza i stałej temperaturze 10 ⁰C.

W 2004 roku podziemia Zabytkowej Kopalni Srebra zostały wpisane na prestiżową listę Pomników Historii. W 2017 r. obiekt trafił na prestiżową Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jeden z 28 obiektów tworzących “Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”.

kopalniasrebra.pl

SZTOLNIA CZARNEGO PSTRĄGA w Tarnowskich Górach – obiekt światowego dziedzictwa UNESCO

Sztolnia Czarnego Pstrąga, to jeden z najdłuższych w Europie podziemnych przepływów łodziami fragmentem XIX – wiecznej Sztolni Głębokiej Fryderyk.

Obiekt położony jest na terenie urokliwego Parku Repeckiego. Wędrując alejkami, zza drzew wyłaniają się dwa okrągłe, pokryte dachem z gontu budynki szybów Sylwester i Ewa, gdzie znajdują się wejścia prowadzące schodami  do podziemnych przystani dla łodzi.

Trasa biegnie kilkadziesiąt metrów pod ziemią. W tajemniczej scenerii, przy świetle lamp karbidowych, turyści pokonują łodziami odcinek 600 m. Przewodnik wprawia łódki w ruch, odpychając się od ścian sztolni zwanych ociosami. Jednocześnie opowiada o dawnym górnictwie i związanych z tym miejscem legendach.

Sunąc po krystalicznie czystej wodzie, wypełnione turystami łodzie przepływają przez cztery murowane bramy (Pamięci, Odważnych, Szczęśliwych i Leniwych). Każda z nich skrywa tajemnice związane z budową tego arcydzieła podziemnej hydrotechniki.

Sztolnia, to również obcowanie z przyrodą. Na ociosach można zaobserwować różne gatunki grzybów i  formy naciekowe. Krystalicznie czysta woda przyciąga kilka gatunków ryb, w tym pstrągi, od których wzięła się nazwa obiektu.

W sztolniowych podziemiach panuje specyficzny mikroklimat o dużej wilgotności powietrza i stałej temperaturze 10 ⁰C.

Do dyspozycji turystów jest nowoczesne centrum obsługi zwiedzających, zlokalizowane przy szybie Sylwester. Znajdują się tu między innymi kasa biletowa, sklep z pamiątkami, toalety, a także sala edukacyjna i taras widokowy na dolinę rzeki Dramy

W 2004 roku podziemia Sztolni Czarnego Pstrąga zostały wpisane na listę Pomników Historii.          W 2017 r. obiekt trafił na prestiżową Listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jeden z 28 obiektów tworzących “Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach”.

sztolniapstraga.pl

SKANSEN MASZYN PAROWYCH w Tarnowskich Górach

Skansen to obowiązkowy punkt każdej wycieczki do Zabytkowej Kopalni Srebra.  Dlaczego? Bo to jedna z największych w Polsce kolekcji zabytkowych maszyn i parowozów. Zaglądając tu można cofnąć się w czasie, do wieku pary i niesamowitych wynalazków. Najstarszy z nich wyprodukowano w 1883 roku.

Na obszarze o powierzchni około 1 ha znajdują się takie eksponaty jak: walec drogowy, dźwig kolejowy, sprężarka, lokomobila, liczne parowozy, agregat prądotwórczy, pompy parowe oraz maszyny wyciągowe. Wszystkie eksponaty pozyskało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej – właściciel skansenu i kopalni srebra.

Lokalizacja skansenu nawiązuje do historii tarnogórskiego górnictwa, którego decydującym elementem dynamicznego rozwoju w XVIII i XIX w. było wprowadzenie nowoczesnej techniki parowej.

Oprócz maszyn napędzanych siłą pary, na terenie skansenu znajdują się również inne ciekawe eksponaty takie jak koło wodne. Zanim nastał wiek pary do produkcji metali wykorzystywano potężne drewniane konstrukcje. Aby wprawić je w ruch wykorzystywano do tego celu siłę wody. Nasz eksponat ma aż 4 m średnicy i jest wierną rekonstrukcją koła wodnego z XVII w. To jedyny eksponat niezaliczony do zabytków techniki parowej.

Wędrując alejkami skansenu odkrywamy również kamienie graniczne pól górniczych z XIX w., które wyznaczały kiedyś granice rejonów wydobywczych, a także górnicza szola, leżąca przy budynku dawnej maszynowni.

Przejażdżka małą kolejką wąskotorową to  dodatkowa atrakcja skansenu. Niewielki pociąg składa się z kilku wagoników, które mogą pomieścić ok. 25 osób. Trasa kolejki o rozstawie szyn zaledwie 7 i ¼ cala ma kształt pętli  i mieści się w wewnętrznej części skansenu. Przejażdżka rozpoczyna się z dworca usytuowanego w sąsiedztwie budynku kopalni. Jazda naszą kolejką, w sąsiedztwie wysłużonych maszyn parowych, dostarcza niezapomnianych przeżyć. Atrakcja dostępna jest od wiosny do jesieni.

kopalniasrebra.pl/skansen-maszyn-parowych

PARK WODNY w Tarnowskich Górach

MUZEUM HISTORII KOMPUTEROW I INFORMATYKI w Katowicach

BAZYLIKA w Piekarach Śląskich

Bazylika NMP w  Piekarach Śląskich – duchowa stolica Górnego Śląska, miejsce kultu maryjnego.

Od wieków Ślązacy przychodzą do Maryi ze swoją codziennością. Proszą i dziękują za łaski, nierzadko także za dokonane za Jej wstawiennictwem cuda. Zapewniają w ten sposób o swojej wierności i słowa dotrzymują, gromadząc się co wtorek na nieustającej nowennie do MB Piekarskiej oraz na wielu innych nabożeństwach, które szczelnie wypełniają codzienne funkcjonowanie sanktuarium. Widać to szczególnie podczas pielgrzymek stanowych: mężczyzn w ostatnią niedzielę maja i kobiet w sierpniu, w niedzielę po Wniebowzięciu NMP.
W ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII w. W pobliżu bazyliki znajduje się Kalwaria i Chwalebne Misterium Męki Pańskiej, a także Muzeum Sanktuaryjne oraz Dom Pielgrzyma “Nazaret”.

https://www.bazylikapiekary.pl/

ŚLĄSKI OGRÓD BOTANICZNY w Radzionkowie

CENTRUM DOKUMENTACJI DEPORTACJI GÓRNOŚLĄZAKÓW DO ZSRR W 1945 ROKU W RADZIONKOWIE

Gdzie dobrze zjeść

ZAJAZD KARLIK (700 m od Muzeum) – https://www.facebook.com/Zajazd-Restauracja-Karlik – Zofii Nałkowskiej 46, 41-922 Radzionków – tel. 32 289 06 03

„Oferujemy dania kuchni śląskiej przygotowywane ze świeżych składników. Łączymy tradycję z nowoczesnością korzystając ze starych receptur w nowoczesnym wydaniu. Dla grup przygotowujemy specjalne menu tak , aby było one jak najbardziej dopasowane do specyfiki gości.”

     

     

     

BISTRO CREDENS (1,6 km od Muzeum) – https://www.facebook.com/credensbistro/ – Męczenników Oświęcimia 39, 41-922 Radzionków – tel. 600 241 442

W ofercie pyszna i świeża domowa kuchnia oraz iście domowa atmosfera jak u babci.
Obecnie z uwagi na ograniczony metraż Bistro nastawione jest  na obsługę osób indywidualnych, ale stale się rozbudowuje

   

     

   

Integracja dla firm, stowarzyszeń, klubów

Dla firm, stowarzyszeń, kubów oraz instytucji istnieje możliwość zorganizowania w muzeum spotkania/konferencji wraz z poczęstunkiem.

Szczegółowe informacje pod nr tel. 32/ 387 17 60 lub mailowo: biuro@muzeum-chleba.pl

Zasady zwiedzania
w czasie pandemii COVID 19

Ciąg dalszy REGULAMINU ZWIEDZANIA MUZEUM CHLEBA, SZKOŁY I CIEKAWOSTEK W RADZIONKOWIE

IV  Szczególne zasady obowiązujące podczas stanu epidemii

W związku z wprowadzeniem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wywołanego zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, kierując się ustawowym obowiązkiem zabezpieczenia oraz konserwacji zbiorów, a także dla zapewnienia maksymalnej ochrony przed zarażeniem, na czas trwania epidemii, Muzeum wprowadza szczególne zasady i regulacje, jak następuje:

1.       Od 17 lutego 2021 r. do Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek jest ponownie otwarte dla zwiedzających.

Zwiedzanie grupowe

Grupy zorganizowane zapraszamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-14:30 (ostatnie wejście)

Zwiedzanie grupowe połączone jest zawsze z warsztatami formowania i wypieku plecionek

Po uzgodnieniu Istnieje również możliwość zorganizowania zwiedzania poza godzinami otwarcia muzeum oraz w weekendy – więcej informacji pod nr tel. 32/ 387 17 60

Zwiedzanie indywidualne

Gości indywidualnych zapraszamy do zwiedzania muzeum:
od środy do piątku o godz. 13:00
oraz w wybrane soboty o godz. 10:30 i 13:00 (o otwartych sobotach informować będziemy na stronie www)

Liczba osób zapisanych na dany dzień/godzinę będzie podana na stronie głównej i na bieżąco aktualizowana – umożliwi to zainteresowanym wgląd czy zwiedzanie będzie połączone z warsztatami formowania i wypieku plecionek.

Warsztaty będą organizowane dla min. 15 osób.

2. Zwiedzanie (również indywidualne) odbywać się będzie po uprzednim dokonaniu rezerwacji telefonicznie pod nr: 32 387 17 60 lub mailowo: biuro@muzeum-chleba.pl.

3. Zwiedzanie muzeum zorganizowane jest w sposób uniemżliwiający mieszanie się poszczególnych grup . W miarę możliwości grupy zapisywane są co 2 godziny.

4. Po każdej grupie dezynfekowane są wszystkie elementy (klamki, poręcze, blaty), z którymi mają styczność zwiedzający

5. Dokonując zakupu biletów nabywca zobowiązany jest do podpisania oświadczenia, że wg. Jego najlepszej wiedzy ani nabywca, ani osoby przebywające pod jego opieką nie są zakażone wirusem SARS-CoV-2.

6. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami w muzeum może przebywać 1 os./15m2, czyli maksymalnie 66 osób.

7. Muzeum dostępne będzie tylko dla osób posiadających maseczki ochronne lub przyłbice zasłaniające usta i nos (nie dotyczy dzieci poniżej 4 roku życia). Zdejmowanie lub zsuwanie maseczek skutkować będzie koniecznością opuszczenia placówki. Muzeum zastrzega sobie również prawo do mierzenia temperatury oraz wymagania od zwiedzających założenia jednorazowych rękawiczek.

8. Zwiedzający zobowiązani są do dezynfekcji rąk lub rękawiczek płynem umieszczonym przy wejściu oraz do wpisania się do rejestru osób zwiedzających Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek w Radzionkowie.

9. Przy kasie i przy stoisku z pamiątkami może przebywać tylko 1 osoba, pozostałe muszą czekać w odstępach minimum 1,5 m (prawidłową odległość wyznaczają linie na podłodze).

10. Rekomenduje się zakup biletu, pamiątek itp. poprzez płatności bezgotówkowe.

11. Uprzejmie prosimy o niedotykanie eksponatów, gablot oraz w miarę możliwości drzwi i klamek.

Wprowadzenie, zmiana oraz zniesienie szczególnego stanu sanitarno-organizacyjnego  w myśl pkt IV ppkt 1. – 11 powyżej następuje zgodnie z obowiązującymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przepisami prawa oraz na podstawie decyzji Dyrektora Muzeum.

FAQ

Kto jest właścicielem Muzeum?

Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek jest prywatnym muzeum założonym przez Piotra Mankiewicza – prywatnego przedsiębiorcę, miłośnika Górnego Śląska, społecznika… (dokończyć)

Jak duże jest Muzeum?

Muzeum zajmuje powierzchnię 1025 m2

Kiedy można zwiedzać Muzeum?

Grupy zorganizowane zapraszamy od poniedziałku do piątku – godzina do ustalenia.
Istnieje możliwość organizacji wycieczki w weekendy, ale tylko na zapytanie (tel. 32/ 387 17 60).
Gości indywidualnych zapraszamy w piątki lub zachęcamy do dołączenia do grup organizowanych.

Czy na miejscu jest sklep z pamiątkami?

W sklepiku z pamiątkami można się zaopatrzyć w pamiątki typu: magnesy, pamiątkowe łopatki do chleba, broszurki o muzeum, rozkładanki ze zdjęciami, pocztówki, zakładki, gry edukacyjne, przypinki, tabliczki do pisania rysikiem itp. w cenach od 2,50 gr do 40 zł. Z produktów spożywczych: Śląskie Szkloki, Śląskie Oblaty oraz woda mineralna.

Czy muzeum jest dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych?

Tak, Muzeum posiada rampy dla wózków, a ekspozycje znajdują się na jednym poziomie.

Ile kosztuje bilet?

GOŚCIE INDYWIDUALNI
45 zł/os – zwiedzanie z warsztatami
40 zł/os – zwiedzanie bez warsztatów
Cennik obowiązuje od 1 września 2024 r.

GRUPY ZORGANIZOWANE
45 zł/os – zwiedzanie zawsze odbywa się z warsztatami
Grupie zorganizowanej na każde rozpoczęte dziesięcioro uczniów przysługuje jeden bezpłatny bilet dla opiekuna.

Usługa przewodnicka wliczona jest w cenę biletu.

Czy zapewniacie przewodnika?

Wszystkich naszych gości, nawet osoby indywidualne oprowadzają przewodnicy. Usługa przewodnicka wliczona jest w cenę biletu.
Do grup zorganizowanych przydzielamy tylu przewodników, aby zwiedzanie odbywało się dla Was w jak najbardziej komfortowych warunkach.

Czy na terenie muzeum można coś zjeść?

Każdy uczestnik warsztatów na koniec otrzymuje swoją cieplutką i chrupiącą plecionkę, którą może zjeść. Poza tym w naszym sklepiku można zaopatrzyć się w wodę mineralną lub zamówić kawę/herbatę.

Ile czasu trwa zwiedzanie?

Zwiedzanie zwykle trwa od 1,5 do 2 h – w zależności od grupy.

Na czym polega zwiedzanie Muzeum?

Muzeum Chleba jest nietypowe. Tutaj nie znajdziecie tabliczek z podpisami eksponatów. O zgromadzonych zbiorach opowiadają przewodnicy. Dodatkowo zadajemy Wam pytania „co to?” i „do czego służyło?’, a Wy zgadujecie! Ponadto oglądamy projekcje filmów oraz próbujemy swoich sił w pracy piekarza – własnoręcznie formujemy plecionki z ciasta chlebowego.

Jak rezerwować wizytę dla grupy?

Celem zarezerwowania terminu prosimy o kontakt telefoniczny pod nr 32/387 17 60 lub mailowy na adres: biuro@muzeum-chleba.pl

Co jeśli grupa liczy więcej osób?

Grupy powyżej 25 osób dzielimy na mniejsze.
Grupy liczące ok 50 osób są dzielone na 2 mniejsze i zwiedzają muzeum w tym samym czasie, równolegle.

Na czym polegają warsztaty?

Warsztaty trwają ok 10-15 minut (w zależności od możliwości manualnych)
Każdy uczestnik otrzymuje kęs ciasta drożdżowego podzielony na 3 części, z których zaplata warkocz.
Przed przystąpieniem do pracy każdy uczestnik myje ręce.

Czy plecionki zrobione podczas warsztatów są jadalne?

Tak

Kiedy odbywają się warsztaty?

Każda grupa zorganizowana uczestniczy w warsztatach, chyba że zdecyduje inaczej.

Czy można przyjść bez rezerwacji?

Dla grup zorganizowanych rezerwacja jest wymagana.
Turyści indywidualni mogą zwiedzać bez rezerwacji ale wówczas zwiedzanie nie będzie obejmowało warsztatów

Czy kupię u was chleb?

Niestety nie prowadzimy sprzedaży pieczywa, ale nikt od nas głodny nie wyjdzie.

Masz pytania?

Skontaktuj się z nami