Od ziarenka do bochenka

Dowiedz się

jak powstaje chleb dzisiaj
i jak wytwarzano go w dawnych czasach

Od ziarenka do bochenka

Dzieci i nie tylko dowiadują się chleb jest symbolem ciężkiej pracy rolnika, młynarza i piekarza. Dzięki cyklowi od ziarenka do bochenka będziemy wiedzieć, że rolnik sieje i zbiera ziarna z pola, potem zawozi je do młyna. Młynarz miele zboże na mąkę, a piekarz wyrabia ciasto z maki soli, wody i drożdży. Chleb wypieka w gorącym piecu. Świeże pieczywo rozwozi się do sklepów, aby potem mogło trafić na nasz stół. Pieczenie chleba w dawnych czasach było bardzo trudnym zadaniem. Bochen chleba miał specjalne miejsce na stole. Przykrywano go białą serwetą. Szanowano też okruchy chleba, które zbierano i zjadano, bądź wrzucano do pieca.

Proces od ziarenka do bochenka najmłodsi poznają podczas projekcji filmów, a typy zbóż i mąk oraz narzędzia do wytwarzania chleba mogą zobaczyć podczas zwiedzania muzeum. Dodatkowo, każdy może spróbować pracy piekarza podczas warsztatów własnoręcznego formowania plecionek z ciasta chlebowego, a efekty swej pracy każdy może ocenić sam podczas degustacji wypieków.

Temat “od ziarenka do bochenka” realizowany w I i III klasie szkoły podstawowej doskonale uzupełniają wydawnictwa muzealne, takie jak:

• Gra planszowa “Od ziarenka do bochenka”
  • Karty do gry w “Piotrusia” – na kartach poznajemy cykl od ziarenka do bochenka dawniej i dziś
  • Abecadło o chlebie