Historia Muzeum

Twórcę Muzeum Chleba Piotra Mankiewicza zaliczyć należy do pasjonatów kolekcjonerstwa najwyższego szczebla. Jak zawsze wszystko zaczęło się od niewinnego "zbieractwa" i kupowaniu eksponatów na targach starości, ale gdy zbiory zaczęły zajmować coraz większą przestrzeń przyszła myśl o stworzeniu muzeum.

Zrodził się nawet pomysł by muzeum to umieścić w starej zabytkowej kamienicy zbudowanej przez rzemieślnika-piekarza w Bytomiu przy ul.Jainty. Dzięki urzędnikom miejskim nie doszło to do realizacji a kamienica -zabytek - z pięknym frontonem, zabytkowym piecem w sklepie i piekarskim na zapleczu nadal niszczeje.

Z tej to przyczyny Muzeum znalazło swoje miejsce w Radzionkowie. Poprzez zbudowanie części muzeum od podstaw i zaadaptowaniu istniejących hal magazynowych Piotr Mankiewicz dopiął swego.

W dniu 26.04.2000r. nastąpiło uroczyste otwarcie i poświęcenie Muzeum Chleba, w obecności władz miejskich wojewódzkich i przedstawiciela wicepremiera Leszka Balcerowicza.


Były też listy gratulacyjne między innymi od arcybiskupa Damiana Zimonia.


Założeniem twórcy Muzeum było udostępnienie piekarzom i cukiernikom miejsca na gromadzenie starych, zabytkowych narzędzi pracy. Stało się jednak inaczej. Muzeum Chleba gromadzące kolekcjonerskie zbiory Piotra Mankiewicza stało się placówką oświatową ogólnie dostępną, a przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Tu można się zapoznać z historią chleba, z szacunkiem dla niego, jak i z maszynami i urządzeniami do jego produkcji wykorzystywanych. Zbiory obejmują już kilka tysięcy eksponatów w postaci maszyn i urządzeń, pocztówek, zdjęć, obrazów, grafik, publikacji czy książek. Nie wszystkie mogą być już udostępnione zwiedzającym, których w ciągu 2-ch lat było 85 tys.

Muzeum ulegało ciągłym zmianom. Udostępniono salę "bacówkę" utrzymaną w góralskim stylu i wykonaną przez autentycznych górali. Tu zwiedzający mogą poczekać na swoją kolejkę w zwiedzaniu lub przysiąść na chwilę reflekcji po zwiedzaniu.

Muzeum jest również otwarte na inne propozycje wykorzystania swoich pomieszczeń np. dla spotkań grup społecznych, narad czy kameralnych występów artystycznych, charytatywnych. Cała działalność muzealna Piotra Mankiewicza została zauważona i doceniona. Do tej pory spośród wielu wyróżnień i gratulacji może pochwalić się następującymi nagrodami:

2001 Nagroda im. Wojciecha Korfantego za niekonwencjonalny program popularyzujący tradycję 
       „Kultury Chleba”
2001
Nagroda Przewodniczącego Rady Miasta Radzionków w uznaniu zasług
w dziedzinie krzewienia
        kultury
2004
Nagroda Honorowa – PIT KOMPAS za rok 2004
2004
VII Edycja - Ogólnopolska Nagroda imienia Aleksandra Patkowskiego przyznana za osiągnięcia
        w dziedzinie regionalizmu Sandomierz
2005
Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2005 roku w kategorii
        „dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych”
2008
Nagroda „Orła i Róży” dla Zasłużonego dla Powiatu Tarnogórskiego w uznaniu zasług na rzecz
        rozwoju i promocji Powiatu Tarnogórskiego
2009
Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego za Wydarzenie Muzealne 2008 roku
w kategorii
        „dokonania z zakresu inicjatyw edukacyjnych oraz popularyzacji dziedzictwa kulturowego”
2009
XXIX Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2008 Nagroda Ministra Kultury
       
i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „działanie na rzecz edukacji szkolnej”
2010
Certyfikat „Mistrz Turystyki, Gastronomii i Rozrywki” Nagroda Sezonu 2010 w kategorii
        Szkoły
Językowe i Warsztaty Edukacyjne
2010
Certyfikat „Perła w Koronie województwa śląskiego 2010”
2010
Statuetka „Hanys 2009” za kultywowanie szacunku do chleba

« powrót na stronę główną

Wydarzenia »

INDUSTRIADA 2018 :-)

15-07-2016

Po raz kolejny udana impreza pod szyldem INDUSTRIADY

Dziekujemy za przybycie i zapraszamy Was ponownie :-)

9 czerwca 2018 roku.

 

...

zobacz wiecej »

Strój rozbarski

10-09-2015

 

Zdjęcie wykonano na błonie AGFA w 1919 roku. Autorem zdjęcia jest Amerykanin Julius Hollos, który prawdopodobnie pochodził z Bytomia. Zdjęcie przedstawia rodzinę Spyrów: ojciec rodziny-Piotr, widoczny na zdjęciu ukończył prawo administracyjne, był kamienicznikiem- Franciszkę oraz córki Otylia Spy...
zobacz wiecej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »