Wystawa

Z prawdziwą przyjemnością i nieskrywaną dumą pragniemy zaprosić Państwa na stałą wystawę zabytkowych komputerów, stanowiącą od niedawna część ekspozycji w naszym muzeum. Jest to najstarsza i zarazem największa polska kolekcja starych maszyn cyfrowych prezentowana publicznie. Pierwszy raz pokazywana była w roku 2005 w muzeum w Chrzanowie, a następnie w Wadowicach, gdzie cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Dzięki obecnej lokalizacji komputery z logo Atari, Commodore, Sinclair, itp. są podziwiane w każdym miesiącu przez kilka tysięcy zwiedzających , ponieważ tak duża jest frekwencja radzionkowskiego muzeum! Trzon gości stanowią wycieczki ze szkół podstawowych i gimnazjów.

Genezą powstania kolekcji komputerów ośmio i szesnasto bitowych była oczywiście chęć zachowania ich w oryginalnym kształcie dla przyszłych pokoleń oraz co ważniejsze, pragnienie stworzenia za pomocą wystawy nowej przestrzeni, w której młodzi ludzie mogli by spędzić wolny czas, zapoznając się jednocześnie z historią. W obecnym kształcie wystawa prezentuje przekrój konstrukcji kilkudziesięciu komputerów, począwszy od IBM z roku 1974, oraz inne wynalazki, które bezpośrednio i pośrednio wniosły wkład w ich rozwój. Dzięki takiemu zamysłowi goście mogą dotknąć fonografu Edisona, mieszkowego aparatu fotograficznego, telegrafu, dalekopisu, projektora filmowego i kamery, lampy oscyloskopu oraz wielu innych interesujących obiektów, w wielu przypadkach starszych niż sto lat. W planach jest stworzenie wystawy w pełni multimedialnej, podczas zwiedzania której młodzi ludzie będą mogli w przystępny sposób przyswoić wiedzę. Do tego jednak potrzeba będzie dużo pracy, wielu nowych eksponatów oraz jeszcze więcej środków finansowych. W chwili obecnej ponad 90% z 240 komputerów i 150 konsol (plus niezliczona ilość urządzeń peryferyjnych) jest w pełni sprawna, dlatego interaktywne pokazy na działających zabytkach są jak najbardziej możliwe. 

Z tej okazji wydaliśmy nową publikację wspierającą informacyjnie wystawę i jednocześnie szerzej tłumaczącą konieczność powstawania takich ekspozycji . Mamy nadzieję, że w sposób wystarczający uzasadnia ona potrzebę powstania zbioru starych komputerów. Jej przewrotny tytuł jest nie tylko nawiązaniem do głównej tematyki Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek, ale jednocześnie stawia wszechobecne w dzisiejszym życiu komputery na równi z nieodzownym człowiekowi podstawowym pokarmem.

Pragniemy zainteresować Was naszą nową wystawą, ale liczymy także na każdą pomoc w rozwoju kolekcji. Może gdzieś w zakamarkach Waszych instytucji drzemią zapomniane maszyny sprzed ery współczesnych PC, oprogramowanie, dokumentacja lub prasa informatyczna? Jesteśmy przekonani, że warto uratować tę część nie tak dawnej historii od wysypisk firm zajmujących się utylizacją złomu elektronicznego.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www autora książki www.kupazlomu.prv.pl

« powrót na stronę główną

Wydarzenia »

INDUSTRIADA 2018 :-)

15-07-2016

Po raz kolejny udana impreza pod szyldem INDUSTRIADY

Dziekujemy za przybycie i zapraszamy Was ponownie :-)

9 czerwca 2018 roku.

 

...

zobacz wiecej »

Strój rozbarski

10-09-2015

 

Zdjęcie wykonano na błonie AGFA w 1919 roku. Autorem zdjęcia jest Amerykanin Julius Hollos, który prawdopodobnie pochodził z Bytomia. Zdjęcie przedstawia rodzinę Spyrów: ojciec rodziny-Piotr, widoczny na zdjęciu ukończył prawo administracyjne, był kamienicznikiem- Franciszkę oraz córki Otylia Spy...
zobacz wiecej »
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij »